„Barbara Święta o górnikach pamięta”

Klasy trzecie podczas grudniowych zajęć edukacyjnych poznawały tematy związane z górnictwem. Dzień 4 grudnia w kalendarzu to dzień górników, których patronką jest Św. Barbara. Ten dzień  dla klasy 3 A i 3 B był podsumowaniem ciekawej  tematyki z udziałem nauczyciela bibliotekarza. Uczniowie poznali piękną „Legendę o Skarbniku” autorstwa Juliana Brudzewskiego. Zaprezentowano ją w nowy, ciekawy sposób z wykorzystaniem techniki kamishibai. Jest to technika czytania wywodząca się z Japonii z wykorzystaniem barwnych plansz z obrazem i tekstem oraz drewnianej skrzynki. Czytana legenda o duchu wszystkich kopalń, który pomaga w niedoli górnikom, jest ich przewodnikiem oraz wynagradza ich trud, odwagę i uczciwość stała się inspiracją do wykonania prac plastycznych. Dużo zabawy dostarczyły wszystkim doświadczenia z węglem. Każdy miał okazję trzymać w ręce bryłę węgla, przekonać się jaka jest twarda i czarna.

Zajęcia dla klas trzecich odbyły się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego w naszej szkole.

D. Kruczek

fot. DK