„Żołnierze Wyklęci Żołnierze Niezłomni”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dla uczczenia tego święta i przybliżenia idei jego powstania, została przeprowadzona przez radiowęzeł szkolny audycja, którą przedstawili uczniowie klas V i VIII pod kierunkiem pani Renaty Baran - nauczyciela historii.

Dlaczego święto obchodzimy właśnie 1 marca ?

Ponieważ 68 lat temu, 1 marca 1951 roku, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia " Wolność i Niezawisłość".

Żołnierze Wyklęci, zwani także Żołnierze Niezłomni, to żołnierze  antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej Związkowi Radzieckiemu. Ścigani i prześladowani, prowadzili nierówną walkę z komunistycznym terrorem. Bardzo  wielu z nich zostało aresztowanych , skazanych na śmierć lub długoletnie więzienie.

Ostatni żołnierz niepodległościowego podziemia Józef Franczak, zginął 18 lat po wojnie, w 1963 roku.

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie bohaterami tamtych lat, których komunistyczne władze skazały na zapomnienie.

Teraz powracają, przypominając nam o tych wartościach i postawach, dzięki którym nasza Ojczyzna przetrwała najtrudniejsze chwile dziejowe.

Winniśmy Im pamięć.

R. Baran