A A A

DZIEŃ EUROPY

9 maja w państwach Unii Europejskiej obchodzimy Dzień Europy. To święto pokoju i jedności, które zostało ustanowione w rocznicę podpisania historycznej „deklaracji Schumana”. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Kraje członkowskie Unii mają wiele ciekawych pomysłów na uczczenie swojego święta. Organizowane są uroczyste parady, odbywają się też gry miejskie, pokazy, występy gwiazd oraz zabawy integrujące.

W naszej szkole Klub Europejski ogłosił konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną pt.: „Tradycyjna kuchnia u europejskich przyjaciół”. Prace laureatów i uczniów wyróżnionych zostaną zaprezentowane na szkolnym ekranie podczas długich przerw w bieżącym tygodniu. Zachęcamy również do obejrzenia slajdów informujących o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.