Kokarda Narodowa

Dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nauczyciele historii: pani Renata Baran, pani Katarzyna Wójcik i pani Stanisława Wrona, podjęły inicjatywę mającą na celu podkreślenie roli i znaczenia polskich symboli narodowych, które są nierozerwalnie związane z historią naszego kraju.

Te symbole miały dla naszego narodu ogromna wartość. Budowały poczucie dumy narodowej, przypominały o tym kim jesteśmy i dawały naszym przodkom siłę do walki.

Dlatego nauczyciele historii podjęli się zadania udekorowania społeczności naszej szkoły najpiękniejszym symbolem patriotyzmu oraz tożsamości narodowej, jakim jest kokarda narodowa. Wykonała ją pani Danuta Mroszczyk- nauczyciel techniki.

Kokardy narodowe, będące patriotycznym i narodowym symbolem Polaków towarzyszyły im od wojny w obronie Konstytucji 3 maja, przez wojny napoleońskie, Powstanie Listopadowe i Powstanie Styczniowe oraz legionistom w czasie I wojny światowej.

Aż nadszedł dzień 11 listopada 1918 roku i spełnił się sen pokoleń Polaków o wolnej i niepodległej Ojczyźnie.

Dzisiaj kokardy narodowe noszone są przez Polaków podczas świąt państwowych na znak historycznej pamięci.

Przypinamy je po lewej stronie, czyli nad sercem.

Uczniowie zostali zapoznani z historią kokardy narodowej przez radiowęzeł szkolny i poproszeni, żeby każdy kto będzie ją przypinał, pamiętał, że dawniej przypinali kokardę powstańcy, a dziś będzie dla nas symbolem patriotyzmu oraz pamięci o tych, którzy walczyli i oddali swe życie dla wolnej Polski, w której zyjemy.

R. Baran

fot. R.B.,  MK SP9