Międzynarodowy_Projekt

„KROKUS” 2018/2019

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła po raz drugi włączyła się w realizację Międzynarodowego Projektu „KROKUS”.

Projekt powstał w Irlandii w 2005roku, Polska dołączyła do niego w 2009 roku. Obecnie biorą w nim udział uczniowie z 9 europejskich krajów.

W ramach projektu szkoła otrzymała cebulki żółtych krokusów, które zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitną z końcem zimy.

W tym roku szkolnym cebulki krokusów dotarły do szkoły wyjątkowo wcześnie. 18 października 2018r.  uczniowie klas V posadzili 150  otrzymanych cebulek.Towarzyszyła nam piękna, słoneczna i wyjątkowo ciepla jak na tę porę roku pogoda.

Koordynatorem projektu  „ KROKUS” jest Renata Baran – nauczyciel historii.

Dlaczego sadzimy żółte krokusy?

Celem sadzenia kwiatów jest upamiętnienie 1,5 miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości, zamordowanych w czasie Holokaustu. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach ( w Polsce Żydzi nosili białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida).

Celem Projektu „KROKUS” jest zapoznanie uczniów z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej oraz z tematyką Holokaustu. Rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw i zagrożeń wiążących się z dyskryminacją, fanatyzmem i uprzedzeniami , oraz uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka, skłonienie do dyskusji na temat przyczyn i skutków zbrodni Holokaustu.

Żółte krokusy sadzone przez uczniów mają wymiar symboliczny. Przypominają nam o tej smutnej historii, ale są również zwiastunem nadziei, budzącego się życia, przypominają światełka rozjaśniające mroki zimy lub płomyki zniczy, które zapalamy by zaświadczyć o naszej pamięci i łączności z tymi którzy odeszli.

O kolejnych etapach realizacji projektu będziemy informować na szkolnej stronie internetowej.

Renata Baran

fot. R. B.