Książka może inspirować…

Książka może inspirować…

Opowiadanie „O psie, który jeździł koleją” napisał Roman Pisarski. Utwór ten od wielu lat znajduje się na liście lektur szkolnych. Chociaż powstał dość dawno, bo w 1967 roku, to nadal cieszy się dużą popularnością.

Przez lata w bibliotece szkolnej zgromadzono różne wydania tej książki. Najstarszy egzemplarz w naszych zbiorach jest z 1970 roku i został wydany przez Biuro Wydawnicze RUCH.

Jest to niewielkich rozmiarów 57-stronicowa książka o nieco pożółkłych kartkach, zabrudzonych rogach i zniszczonej okładce. Świadczy to o tym, że wielokrotnie była wypożyczana i czytywana przez uczniów „ dziewiątki”. Ilustratorem tej edycji był St. Rozwadowski.

Inne wydania tej lektury pochodzą z lat 1983 (Krajowa Agencja Wydawnicza „Prasa- Książka- Ruch), 1992 (Editions Spotkania), 1995 (KAMA), 2002 i 2004 (SARA).

Wydawnictwo GREG w 2017 roku na rynku księgarskim oferowało czytelnikom aż trzykrotnie „O psie, który jeździł koleją” z ilustracjami Katarzyny Bilskiej.

Opowiadanie o włoskim psie podróżniku zainspirowało uczniów klasy 3D do indywidualnej pracy      i zabawy podczas nauczania zdalnego. Zachęta ze strony wychowawcy zaowocowała pięknymi, własnymi książkami. Uczniowie stworzyli własne, oryginalne opowiadanie o dalszych losach    Lampo – książkowego bohatera. Była to bardzo kreatywna zabawa w pisarza, ilustratora, redaktora, drukarza. Do tej zabawy niektórzy  zaprosili swoich rodziców i rodzeństwo.

Efekty tej pracy chcemy zaprezentować w fotoreportażu. Gratulujemy klasie 3D pomysłu oraz dziękujemy dorosłym za wsparcie i pomoc. Jest to dowód na to, że książka może nadal  zaciekawiać, wzruszać i inspirować .

D. Kruczek

Biuletyn Informacji Publicznej
Facebook
YouTube