Pierwszoklasiści na tropie Koziołka Matołka w Pacanowie

11 marca 2019r. uczniowie z  klas  1a i 1d tropem bohatera książki Kornela Makuszyńskiego Koziołka Matołka udali się do Pacanowa.

Dzieci kilka dobrych godzin spędziły w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Wielu wrażeń dostarczyła wizyta w krainie Bajkowy Świat, po której oprowadzali w roli przewodników bohaterowie różnych bajek. Była to wędrówka przepełniona magicznymi efektami, projekcjami, interaktywnymi zabawami, zagadkami i opowieściami polskich i światowych bajek. Z nieskrywanym zachwytem i ciekawością dzieciaki penetrowały każdy zakątek CZARODZIEJSKIEGO OGRODU. Aby się do niego dostać   musiały najpierw odnaleźć ukryty klucz do  furtki.

Niezwykle integrujące uczestników były warsztaty animacyjne. Organizowane zabawy przy muzyce( i nie tylko), kształtowały spostrzegawczość, szybką orientację, koordynację ruchów,  umiejętność współdziałania, poczucie rytmu, doskonały słuch, sprawność fizyczną, a nade wszystko wzajemną empatię. Po tych zajęciach dzieci przepełnione radosnym zmęczeniem  z ogromnym entuzjazmem przyjęły propozycję obejrzenia seansu filmowego w sali kinowej. Film pt.”FRU! Którędy na Afrykę?”  dostarczył  wielu wzruszeń i pozytywnych emocji, które z pewnością na długo zagoszczą w sercach i w pamięci małych widzów, a może i wycisną trwały ślad w ich duszach?...

W trakcie pobytu w Centrum  był też czas na samodzielne zakupy pamiątek. Dla wielu dzieci było to duże wyzwanie.  Trzeba było dokonać rozeznania asortymentu sklepu pod kątem cen oraz przeznaczenia,  porównać ceny artykułów z ilością posiadanej gotówki, zrobić pamięciową kalkulację zakupu kilku tańszych lub droższych upominków - często także przeznaczonych dla domowników itp. Jednym słowem - prawdziwa szkoła życia! Czasem nieodzowna była interwencja  nauczyciela… w roli doradcy handlowego.

Z wycieczki pierwszoklasiści wrócili  bardzo zadowoleni. Wielu z nich z pewnością zechce w przyszłości namówić rodziców na wyjazd rodzinny do Pacanowa, by skorzystać z wielu innych atrakcji oferowanych przez  ECB w Pacanowie. Należy tylko pamiętać, że taki wypad trzeba zaplanować  wcześniej i dokonać  rezerwacji interesujących  nas  przyjemności.

Z. Więch

fot.  Z.Więch, A. Kosińska