Teatr kamishibai u pierwszoklasistów

Uczniowie klas pierwszych w ramach realizacji kręgu tematycznego „MOJA OJCZYZNA” poznawali wiślany szlak i zdobywali  wiedzę o królowej polskich rzek.

Dużym uatrakcyjnieniem zajęć o tej tematyce było obejrzenie „Bajki o Wiśle” M. Zarębskiej. Prezentacja miała formę teatru kamishibai, a przedstawiła ją szkolna bibliotekarka pani Dorota Kruczek.  Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali literackiej opowieści  ilustrowanej pięknymi obrazami. Teatr zwany też obrazkowym był dla nich zupełną nowością. W dobie tryumfu filmów z wartką akcją, krzykliwą ścieżką dźwiękową i coraz bardziej wyszukanymi efektami specjalnymi,  teatr kamishibai może się wydawać formą dość ubogą i mało widowiskową. To jednak nie umniejsza jego wartości – wręcz odwrotnie – na przekór trendom jest inny, oryginalny i intrygujący ze swoją małą  sceną ukrytą w drewnianej skrzyneczce.

W rzeczywistości forma ta wzbudziła u uczniów ogromną ciekawość . Majestatycznie  przesuwające się artystyczne obrazy  w połączeniu  z żywym słowem,  widzialną mimiką i  spojrzeniem lektora przykuwały uwagę małych widzów  i   rozpalały  ich wyobraźnię. Taka forma wymaga od dziecka większej czujności i intelektualnego wysiłku. Wsłuchując się  w  treść  bajki dokonuje ono  pewnej konfrontacji  słowa z przedstawionym obrazem, który nie może przecież pokazać wszystkiego. Widz musi ten obraz  błyskawicznie przeanalizować i   uzupełnić własnymi  myślowymi detalami  wynikającymi z fabuły utworu.  I to właśnie czynili pierwszoklasiści, a z nowej oferty  szkolnej biblioteki, jaką  stały się prezentacje literackie w formie teatru kamishibai z pewnością chętnie skorzystają  po raz kolejny.

Z.  Więch

fot.  A. Kłusek, Z. Więch