Z pieśnią do Niepodległej…

W Szkole Podstawowej nr 9 miała miejsce bardzo uroczysta Wieczornica poświęcona setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbyła się ona 22 listopada o godzinie 16.30. Niezwykłe spotkanie z muzyką, śpiewem, poezją, tańcem przygotowali uczniowie i nauczyciele ,,Dziewiątki‘’, a zaprezentowali się oni przed liczną publicznością.

Wśród widzów znaleźli się Burmistrz Miasta Dębicy Mariusz Szewczyk, Dyrektor MZO Ireneusz Kozak, płk. Andrzej Niedbał, płk. Wojciech Szmajda. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: naszej szkoły, Stowarzyszenia Kawalerii Konnej oraz byłej Jednostki Wojskowej. Nie można też nie wymienić przedstawicieli Rady Rodziców poszczególnych klas, samorządów klasowych, a także wszystkich nauczycieli.

Szkolni artyści poprowadzili widzów przez historię Polski od czasów zaborów, aż do dnia 11 listopada 1918 roku. Uczynili to w sposób niezwykle ciekawy: chór śpiewał patriotyczne pieśni, starsze i młodsze solistki wykonywały swoje utwory, a nauczyciele recytowali wiersze. Ósmoklasiści odtańczyli poloneza, a grupa baletowa wykonała swój pokaz artystyczny z biało-czerwonymi szarfami. Niezwykle obrazową historyczną podróż dopełnił ogromny tort ozdobiony zapalonymi sztucznymi ogniami.

Zaproszeni goście nie tylko podziwiali występy, ale również mieli okazję włączyć się do wspólnego śpiewu znanych pieśni żołnierskich, np. „Legionów”, „Piechoty”, „Przybyli ułani”.

Wieczornica pozostanie na długo w pamięci wszystkich jej uczestników.

fot. N. Pawłowski