Międzynarodowy Dzień Mediacji…

Międzynarodowy Dzień Mediacji…

15 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Mediacji.

To ważne wydarzenie w kalendarzu świąt nietypowych. Uświadamia nam, że wiele konfliktów można rozwiązać bez konieczności sprawy sądowej czy interwencji pedagoga szkolnego.

„Tak jak z nasion, które zasadzisz, pewnego dnia wyrośnie drzewo, tak pewnego dnia zaowocuje wysiłek, który włożysz w próbę pojednania”.

Święto po raz pierwszy obchodzono w 2005 roku, natomiast w Polsce trzy lata później z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości. W obchodach Międzynarodowego Dnia Mediacji biorą udział sądy, prokuratury, komisariaty policji, ośrodki mediacyjne, kancelarie prawne, poradnie psychologiczne oraz placówki oświatowe z całej Polski. Organizowane są dyżury, konferencje, warsztaty o tematyce mediacyjnej.

Z tej okazji  zorganizowano konsultacje plenerowe z mediatorami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Podkarpackie Centrum Mediacji. Odbyło się ono pod nazwą Kawiarenka Mediacyjna i prowadzone było na deptaku na ulicy 3-go Maja przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego w godzinach od 12.00 do 15.00. Mieszkańcy miasta i uczniowie szkół średnich mieli możliwość zadawać pytania i poszerzyć wiedzę na temat metod rozwiązywania sporów, a także umówić się na mediacje. Wzięła w nim udział nauczycielka naszej szkoły, mediatorka, Renata Kusibab.

Natomiast członkowie Klubu Mediatorów Rówieśniczych, działającego w naszej szkole, w ramach tej akcji łączyli się z uczniami naszego województwa i opowiadali o swojej działalności oraz wymieniali się wiedzą o mediacjach.

Ważne by idea mediacji trafiła do jak największego grona. Nadal nie jest ona wystarczająco znana i wykorzystywana dla rozwiązywania sporów. Jak ważna jest mediacja w codziennym życiu, pokazuje znane przysłowie „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Dlatego jeśli nie potrafimy z kimś dojść do porozumienia, warto sięgnąć po bezstronnego „sędziego”, który być może zaradzi problemowi.

Biuletyn Informacji Publicznej
Facebook
YouTube