KREW DAJE ŻYCIE

 – CZŁONKOWIE SZKOLNEGO KOŁA PCK PROMUJĄ  ODDAWANIE KRWI

     Szkolne Koło PCK jest organizatorem akcji „35 LITRÓW KRWI NA 35 LECIE DĘBICKIEJ DZIEWIĄTKI”. Z tej okazji członkowie SK PCK postanowili zorganizować akcję promocyjną, która miała na celu wyjaśnić czym jest krwiodawstwo i dlaczego warto oddawać krew.  W trakcie akcji promocyjnej  przekazywali dzieciom podstawowe informacje o krwi i jej znaczeniu dla ratowania zdrowia i życia innych ludzi . Wyjaśniali, że krwi nie można sztucznie wyprodukować. Aby uratować komuś życie potrzebni są dawcy. Prosili oni uczniów naszej szkoły, aby zachęcali swoich rodziców, dorosłe rodzeństwo czy znajomych aby do końca kwietnia oddali krew w punkcie krwiodawstwa, który  znajduje się w szpitalu i przekazali informację, że oddają krew na dziewiątkę.

Oddawanie krwi nie powoduje żadnych efektów ubocznych .Dawcą może zostać każdy od 18 do 65 roku życia. Dawca nie może mieć wykonywanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu, zabiegów operacyjnych czy endoskopowych. Trzeba być zdrowym, nie mieć objawów przeziębienia i nie brać żadnych leków.  Jednorazowo można od dawcy pobrać ok. 450 ml krwi pełnej (1 jednostka), która zawiera krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze. Krew pobiera się z pojedynczego wkłucia do żyły, do jednorazowych pojemników z tworzywa sztucznego. Zabieg trwa ok. 10 minut.

Mamy nadzieję, że to spotkanie stanie się pretekstem do rozmów dzieci z rodzicami o potrzebie oddawania krwi oraz, że pod jego wpływem dzieci zachęcą swoich rodziców do wizyty w centrum krwiodawstwa i oddania krwi.

B. Rubach, M.Pitak

Biuletyn Informacji Publicznej
Facebook
YouTube