„Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni”

„Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni”

     1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dla uczczenia tego święta i przybliżenia idei jego powstania, została przeprowadzona przez radiowęzeł szkolny audycja, która przedstawili uczniowie klasy VId i VIIIa pod kierunkiem pani Renaty Baran- nauczyciela historii.
Dlaczego święto obchodzimy właśnie 1 marca?
Ponieważ 69 lat temu, 1 marca 1951 roku, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Żołnierze Wyklęci, zwani także Żołnierze Niezłomni, to żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej Związkowi Radzieckiemu. Ścigani i prześladowani, prowadzili nierówną walkę z komunistycznym terrorem. Bardzo wielu z nich zostało aresztowanych , skazanych na śmierć lub długoletnie więzienie.
Ostatni żołnierz niepodległościowego podziemia Józef Franczak, zginął 18 lat po wojnie, w 1963 roku.
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie bohaterami tamtych lat, których komunistyczne władze skazały na zapomnienie.
Teraz powracają, przypominając nam o tych wartościach i postawach, dzięki którym nasza Ojczyzna przetrwała najtrudniejsze chwile dziejowe.
Winniśmy Im pamięć.

fot. R. Baran, MK SP9

Biuletyn Informacji Publicznej
Facebook
YouTube