9 maja to dzień, w którym szczególnie odczuwamy dumę z tego, że mieszkamy na kontynencie o wspaniałej tradycji i historii.
Dzień Europy został ustanowiony na pamiątkę utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, 9 maja 1950 roku. Była to historyczna, funkcjonująca w latach 1952–2002 ponadnarodowa organizacja gospodarcza, której powstanie zapoczątkowało europejskie procesy integracyjne.
Bezpośrednią następczynią EWG jest właśnie Unia Europejska. Powstała ona 1 listopada 1993 r. na mocy traktatu z Maastricht, który podpisało 12 krajów. W kolejnych latach Wspólnota poszerzała się o kolejne państwa, w tym Polskę (1 maja 2004 r.).
Unia opiera się na trzech głównych filarach. Filar I to unia gospodarcza – wspólny rynek, polityka rolna i strukturalna, unia walutowa i rozwój regionów. Filar II to unia polityczna – w stosunkach zewnętrznych państwa członkowskie występują jako jeden podmiot. Filar III to unia policyjno-sądownicza – wspólne rozwiązywanie problemów imigracji, przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i patologii społecznej.
W 2012 roku Unia Europejska otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Doceniono w ten sposób zasługi organizacji w procesie pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie.
Obecnie instytucje europejskie podejmują wiele działań w celu złagodzenia skutków epidemii, ochrony ludzi i gospodarki oraz promowania solidarności. Unijny program “Horyzont 2020” finansuje 18 projektów badawczych, nad którymi pracuje 151 zespołów z całej Europy, aby szybko znaleźć lekarstwo na Covid-19.D. Dydyńska