9 PRZEDSZKOLAKOM…

W Szkole Podstawowej nr 9 – wspaniała zabawa i rywalizacja przedszkolnych sztafet w olimpijskim anturażu, a wszystko to przy wspaniałym dopingowaniu.

Zakończyła się już XXII edycja Olimpiady na Olimpie – Dziewiątka Przedszkolakom, to wyjątkowe wydarzenie sportowe dla Dębickich przedszkolaków. Patronat honorowy nad Olimpiadą Przedszkolaków objął Burmistrz Miasta Dębica – Mariusz Szewczyk, dyrektor MZO w Dębicy – Ireneusz Kozak. Olimpijski ceremoniał był bardzo dostojny. Najpierw wniesiono olimpijską flagę, zapalono znicz olimpijski, odegrano hymn olimpijski, a następnie wszystkie przedszkolaki złożyły olimpijskie przyrzeczenie – obiecując wykonywać wszystkie zabawy uczciwie i rzetelnie. I tak też było w praktyce.

Przedszkolaki, wspierane przez opiekunów, ruszyły do rywalizacji w czterech konkurencjach. Każde z nich wystawiło jedną drużynę składającą się z 4 chłopców i 4 dziewczynek oraz grupy kibiców. W całej tej imprezie, której celem było kształtowanie u dzieci cech charakteru, takich jak śmiałość, odwaga, wiara we własne siły, współdziałanie w grupie, przestrzeganie przepisów, zapoznanie z ideą Igrzysk Olimpijskich oraz z ceremoniałem olimpijskim, zachęcanie do uprawiania sportu oraz integrowanie przedszkoli i szkoły poprzez wspólną zabawę, brało udział ponad 350 przedszkolaków.

Oj, co to były za emocje! Bo przecież nie lada wyzwaniem jest bieg połączony z przekładaniem szarfy, czołganie się przez tunel, rzut do celu i skok w dal. Olimpijskie zmagania oceniali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 9. Podczas zawodów panowała niezwykle radosna atmosfera, a sportowa rywalizacja udzieliła się nie tylko zawodnikom, ale i kibicom, którzy gorąco dopingowali swoje drużyny.

W tych zmaganiach wszyscy przedszkolaki wykazali się na medal –był on dla każdego uczestnika i wspaniałą statuetkę dla przedszkola- a było ich 15 za zajęcie I miejsca –wszyscy zostali zwycięzcami WIELKI BRAWA. Wszyscy mali sportowcy- olimpijczycy startowali we wspaniałych  koszulkach ,które ufundowała firma VENTOR .

Wraz z turniejem sportowym ogłoszony był konkurs plastyczny na plakat pod hasłem „SPORTOWCY NA MEDAL – TO MY”, na który wpłynęło 68 prac. Komisja wyróżniła najlepsze prace dyplomami i upominkami, które ufundował Urząd Miasta Dębica, firma VENTOR oraz Olimp Labs. W imieniu organizatorów i uczestników serdecznie dziękujemy.

Oto wyniki konkursu plastycznego: Laureaci konkursu: I. Błażej Raś – Miejskie Przedszkole Nr 6 II. Jagoda Sobieraj – Miejskie Przedszkole Nr 8 III. Oliwia Kleszcz – Niepubliczne Przedszkole WELDON KIDS

Wyróżnienia otrzymali: Miłosz Nykiel – PM nr 1, Leon Mytkoś – PM nr 2 Integracyjne, Liliana Cetnarska – PM nr 3, Zofia Kusek – PM nr 5, Patryk Kwiczala – PM nr 7, Stella Strzałka – PM nr 8, Jan Pankowski – PM nr 9, Aleksander Michoń – PM nr 10, Zofia Wojtyna – PM nr 11, Miłosz Kania – PM nr 12, Patrycja Bartkowicz – Przedszkole Niepubliczne UKRYTY DAR, Alicja Ceglarz – Ochronka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP.

W czasie przerwy w zmaganiach sportowych wystąpiła grupa uczniów z SP 9 z częścią artystyczną – układy taneczne, piosenki. Organizując olimpiadę sportową przedszkolaków, staraliśmy się połączyć rywalizację sportową z dobrą zabawą. Dlatego też konkurencje sportowe były dostosowane do wieku dzieci. Zasada fair play nikomu nie była obca – wszyscy przestrzegali prostych reguł gry, panowała przyjaźń, poszanowanie drugiej osoby i duch sportowy.

Olimpiada sportowa to pierwsze doświadczenie sportowe przedszkolaków, które zapewne zachęci ich do zdrowej aktywności sportowej przez całe życie. A może spośród tych maluchów wyrośnie przyszła gwiazda sportu.

Już za rok XXIII Olimpiada na OLIMPIE – zapowiadały przedszkolaki i wychowawcy. A my już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne sportowe święto dla przedszkolaków.

fot. P. Borowiec