Dzień Sapera

Święto Wojsk Inżynieryjnych, czyli Dzień Sapera (obchodzony w Polsce 16 kwietnia – w rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej w 1945 roku, w której poległo tysiące saperów) to również święto naszej szkoły. Z tej okazji, 16 kwietnia właśnie, miała miejsce w „Dziewiątce” uroczysta akademia poświęcona naszym Patronom – Dębickim Saperom. Przygotowała ją pani Jolanta Lula wraz ze swoją klasą III b, natomiast scenografię opracowała pani Urszula Iwańska, a nagłośnieniem zajął się pan Witold Brniak.

Zgromadzeni w sali gimnastycznej widzowie (uczniowie i nauczyciele) obejrzeli interesujące przedstawienie, na które składały się scenki rodzajowe, taniec z flagą i śpiew. Spektakl w ciekawy sposób przybliżał „sylwetkę” Patrona SP 9.

W tym dniu miały również miejsce spotkania wybranych klas z saperami, którzy z pasją opowiadali słuchaczom o swojej pracy, zaangażowaniu, poświęceniu.

A dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, kilka słów wyjaśnienia:

Wojska inżynieryjne to rodzaj wojsk przeznaczonych do inżynieryjnego zabezpieczenia działań wszystkich rodzajów sił zbrojnych i rodzajów wojsk. Wykonują najbardziej złożone prace wymagające specjalistycznego przygotowania i zastosowania różnorodnego sprzętu inżynieryjnego. W zależności od przeznaczenia dzielą się na pododdziały, oddziały i związki taktyczne: saperskie, pontonowe, desantowo-przeprawowe, inżynieryjno-drogowe, wojska kolejowe, maszyn inżynieryjnych i in.

D.G.
fot. MK SP9