Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków, ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy z siedzibą w Strasburgu, obchodzony jest 26 września. To dzień, który ma na celu zachęcanie Europejczyków do nauki języków obcych.

Kilka ciekawostek dotyczących języków

Najstarszym zapisanym językiem na naszej planecie jest język sumeryjski. Była to mowa starożytnej krainy o nazwie Sumer położonej w południowej części Mezopotamii. Natomiast najstarszym w Europie jest język baskijski.

W Unii Europejskiej istnieje ponad 200 języków, z czego 24 to języki urzędowe. Niekwestionowanymi liderami wśród nich są: angielski, niemiecki, francuski i hiszpański. Dla 30% populacji świata język angielski jest językiem ojczystym.

Najtrudniejszymi językami świata ze względu na zawiłą gramatykę, pisownię oraz wymowę są: islandzki, nawaho, baskijski, fiński, węgierski, polski, koreański i japoński.

Według ekspertów do swobodnego porozumiewania się z praktycznie każdym mieszkańcem globu trzeba znać biegle „zaledwie” 12 języków.

 Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni, a może nawet odnalezienia miłości swojego życia. Odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury – bardziej zrozumiałe.

Nie bez znaczenia pozostaje przysłowie wybitnego niemieckiego pisarza i poety Johanna Wolfganga Goethego: „Iloma językami władasz, tyle razy jesteś człowiekiem”.

Biuletyn Informacji Publicznej
Facebook
YouTube