Order Uśmiechu to jedna z najcenniejszych nagród, przyznawana jest bowiem dorosłym przez dzieci.
Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 redakcja „Kuriera Polskiego”. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską. Pisarka opowiedziała w nim o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego w Konstancinie pod Warszawą, który chciał nadać medal lekarzowi, który się nim opiekował. Dziennikarze uznali, że dzieci mogą nagradzać dobrą pracę dorosłych, dlatego ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. Na adres Telewizji Polskiej i do redakcji „Kuriera Polskiego” dzieci nadesłały 44 tysiące prac. Jury pod przewodnictwem Szymona Kobylińskiego wybrało projekt i order z nr 1 w lutym 1969 roku otrzymał lekarz z Poznania Wiktor Dega.
W 1979 (ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka) Sekretarz Generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową 1–2 czerwca 1996 roku zwołano w Rabce Pierwszy Światowy Zlot Kawalerów Orderu Uśmiechu, podczas którego otwarto Muzeum Orderu Uśmiechu, które obecnie znajduje się na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki „Rabkoland”, a miastu nadano status „Miasta Dzieci Świata”.
Aktorzy mają swoje gwiazdy w Hollywood, Kawalerowie Orderu Uśmiechu mają swoje uśmiechy w Głuchołazach.
Uczniowie naszej szkoły postanowili włączyć się w obchody tego święta. Zaprosili wszystkich nauczycieli, którzy na piątej godzinie lekcyjnej nie prowadzili zajęć i w obecności społeczności klas czwartych obdarowali ich szklanką kwaśnego napoju z sokiem cytrynowym. Na szczęście grono pedagogów, z Panią Dyrektor Grażyną Pondo na czele, zdało egzamin i z uśmiechem wypito jej zawartość. W podziękowaniu nauczycielom wręczono kopie Order Uśmiechu. Ta mała uroczystość stała się okazją do wspólnej zabawy i wymiany uśmiechów oraz integracji dzieci z nauczycielami.
Dziękujemy za dziś i prosimy o następne wspólne akcje.